Home / DUYURULAR / 2013 Ek tercih kılavuzu
2013 Ek tercih kılavuzu

2013 Ek tercih kılavuzu

ÖSYM, LYS ek tercih ve ek tercih yapacakları yakından ilgilendiren bir açıklama yaptı. ÖSYM yaptığı açıklamada öğrencileri öenmli konularda uyardı.

- 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu içinTIKLAYIN... (25.09.2013)
- 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih Formuiçin TIKLAYIN...

Üniversiteye yerleşemeyen adayların,şanslarını yeniden deneyebileceği ”ek yerleştirme”ler için açıköğretim fakülteleri dahil üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarında kontenjan sayısı 238 bin 217 olarak belirlendi.

Yükseköğretim programlarının kontenjanlarına, 2013-ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) sonuçlarına göre Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ek yerleştirme yapılacak.Üniversiteye yerleşemeyen adaylar, merkezi yerleştirmede ve yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boş kalan ve 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandıktan sonra açılan yükseköğretim programları için ayrılan kontenjanlar ile üniversite için şanslarını yeniden deneyecek.

Açıköğretim programları dahil bu yıl ek yerleştirme yapılacak yükseköğretim programları için kontenjan sayısı 238 bin 217 olarak belirlendi. Bu kontenjanların 144 bin 292′sini önlisans, 93 bin 925′ini ise lisans programları oluşturuyor.

Merkezi yerleştirmeden ve kayıtlardan sonra örgün yükseköğretim programlarında 183 bin 156, açık öğretim programlarında ise 38 bin 457 program boş kaldı.

Kaynak: MemurHaber

Boş kontenjan bulunan örgün yükseköğretim programlarının 126 bin 731′i önlisans, 56 bin 425′i lisans; açıköğretim programlarının 9 bini önlisans, 29 bin 457′si lisans programları oluşturuyor.

Ek yerleştirmede 16 bin yeni kontenjan

Bu yıl Ek Yerleştirme Kılavuzu’ndaki yeni kontenjan sayısı ise 16 bin 604 oldu. Yeni açılan programlarda 8 bin 561 önlisans ve 8 bin 43 lisans olmak üzere 16 bin 604 kontenjan yer alıyor.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Üniversitelerdeki boş kontenjanlara yapılacak ek yerleştirme için bugünden itibaren 30 Eylül’e kadar başvuru alınacak.

Adaylar tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30′u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecek. Ek yerleştirmede tercih için 2013 ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilememiş veya açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olmak gerekiyor.

Adaylar tercihlerini ÖSYM’nin ”www.osym.gov.tr” internet adresi üzerinden veya başvuru merkezi aracılığıyla yapabilecek.

2013-ÖSYS Ek Yerleştirmede tercih yapma hakkı olan ve tercih yapmak isteyen adaylar Ek Yerleştirme Kılavuzunu ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden inceleyebilecek, kılavuzun dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

About A. Eren Dizdar

1987 İstanbul doğumlu Giresun Piraziz’lidir. 2007 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Muhasebe ve Vergi uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Eğitimini 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme bölümünü bitirerek Lisans eğitimini tamamlamıştır. 2013 yılı itibariyle Sakarya Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans öğrencisi olmaya hak kazanmış ve ayrıca SGK Denetçisi olarak Marmarakoza Mali Danışmanlık bünyesinde görevine devam etmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top